Üç Yollu Vana

Üç yollu vana çift eşanjörlü kombilerde bulunan ve sıcak su ile kalorifer konumunu birbirinden ayıran mekanik parçadır. Kalorifer modu açıldığında suyu kalorifere gönderen bu parça sıcak su açıldığı zaman kalorifer kısmına giden suyu kapatır ve sıcak suyu ısıtır.

Kombide Üç Yollu Vana Ne İşe Yarar?

Kombi içindeki suyu çeşmeye veya kalorifer tesisatına yönlendiren parça olarak görev yapar. Üç yollu vanalar bazı kombilerde plastik iken bazı kombilerde ise metaldir. Tamir takımı denilen ve suyu yönlendiren parçalar üç yollu vananın içerisinde yer alır. Üç yollu vana motoru karttan aldığı elektrik ile mili ileri doğru iter. Bu motor ve tamir takımı içerisindeki mil sayesinde kombi içindeki su ilgili yere gönderilir.

Kombi Üç Yollu Vana Değişimi

Vanalar tamir olmakla birlikte modeline göre değişimi de sağlanabilir. Petekler içinde bulunan tortu ve kirler vanayı bozabilir. Bu durumda sıcak su veya peteklerin ısınmama sorunu ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda tamir takımı veya contaların değişimi gerekir. Vana bozulduğunda çoğu zaman motoru da bozar. Bazı durumlarda vana sağlam dahi olsa motor elektriksel sebeplerden dolayı arızalanır. Bu arıza çeşidinde de motorun değişimi gerekir.

Kombide Vananın Bozulma Nedeni

Vanalar genellikle petek içerisindeki kirli suyun etkisi ile arızalanır. Üç yollu vana motorları buradaki sudan veya elektriksel sebeplerden dolayı arızalanır. Yıllık kombi bakımında arızanın durumu önceden tespit edilebilir. Yıllık bakım yapılması arıza tespitleri için önemlidir.

Kombi Üç Yollu Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Kombide bu vanalar arızalandığı zaman farklı şekillerde kendini gösterir. Kombi sıcak su açıldığında petekleri ısıtıyorsa tamir takımında arıza vardır demektir. Su kaçağı durumunda da arıza kendini gösterir. Birçok üç yollu arızasında petekler ısınmaz veya sıcak su alınamayabilir. Bu durumlarla karşılaşıldığı zaman servisimizi arayabilir ve teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kombi İle İlgili Teknik Parçalar

*Elektronik Kart Nedir?

*Gaz Valfi Nedir?

*İyonizasyon Elektrotu Nedir?

*Ateşleme Elektrotu Nedir?

*Plaka Eşanjör Nedir?

*Ana Eşanjör Nedir?

*Devirdaim Pompası Nedir?

*Üç Yollu Vana Nedir?

*Fan Nedir?

*Prosestat Nedir?

*Sıcak Su Sensörü (NTC) Nedir?

*Kalorifer Sensörü (PTC) Nedir?

*Limit Termostatı Nedir?

*Sıcak Su Akış Şalteri Nedir?

Share

Comments (No Responses )

No comments yet.

Bir cevap yazın

Call Now ButtonHEMEN ARA