Sıcak Su Akış Şalteri

Tüm kombilerde sıcak suyun açıldığını anlayan mekanik bir parça vardır. Bazı kombilerde akış şalteri biçiminde olan bu parça bazı kombilerde ise akış türbini şeklindedir. Şekilleri ve çalışma prensipleri farklı da olsa her çeşit akış şalteri suyun açılmasını müteakip oluşan mekanik hareketi algılayıcı ile karta haber verir.

Kombi Sıcak Su Akış Şalteri Görevi Nedir?

Kullanıcının sıcak suyu açtığını mekanik enerji ile algılayarak bu mekanik enerjiyi üzerindeki sensör veya algılayıcı ile karta haber veren mekanik parçaya sıcak su akış şalteri veya sıcak su akış türbini adı verilir.

Kombi Sıcak Su Akış Şalteri Tamiri

Kombi içerisinde yoğun olarak kullanılan parçaların başında gelen sıcak su akış şalterlerinin bir kısmı içerisindeki pislik veya tortu sebebiyle dönemeyecek veya işlevini yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Türbin kısmı zarar görmedi ise temizlenerek kullanılmaları mümkündür. Eğer türbin kısmı zarar görmüş ise sıcak suyun tekrar algılanabilmesi için sıcak su akış şalterinin değişimi gerekir.

Kombi Sıcak Su Akış Şalteri Nasıl Çalışır?

Sıcak suyun açılması ile akış şalteri içerisindeki türbin döner. Bazı modellerde mıknatıs suyun itmesi ile algılayıcı kısmını tetikler. Algılayıcı kablolar ile karta bu durumu haber verir ve sonrasında kart sırasıyla ateşleme mekanizmaları devreye sokar.

Kombi Sıcak Su Akış Şalteri Neden Bozulur?

Kombi üzerinde sıklıkla kullanılan akış şalteri kombi soğuk su girişinde filtre olmamasından veya bu filtrenin tortuları tutamayarak akış şalterine gelmesi ile bozulur. Başka mekanik veya elektronik nedenler de akış şalterinin zarar görmesine neden olabilir.

Kombi Sıcak Su Akış Şalteri Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombide sıcak su akış şalterinin arızası sıcak suyun devreye girmemesi ile anlaşılabilir. Kombilerin büyük çoğunluğu akış şalteri arızalandığında arıza kodu göstermez. Sıcak suyun hiç açılmadığını sanarak herhangi bir arıza kodu göstermez. Kombi petek modunda çalışıyor fakat sıcak su vermiyorsa servisimizi arayarak kombi modelinizin akış şalteri değişim ücretini öğrenebilirsiniz.

Kombi İle İlgili Teknik Parçalar

*Elektronik Kart Nedir?

*Gaz Valfi Nedir?

*İyonizasyon Elektrotu Nedir?

*Ateşleme Elektrotu Nedir?

*Plaka Eşanjör Nedir?

*Ana Eşanjör Nedir?

*Devirdaim Pompası Nedir?

*Üç Yollu Vana Nedir?

*Fan Nedir?

*Prosestat Nedir?

*Sıcak Su Sensörü (NTC) Nedir?

*Kalorifer Sensörü (PTC) Nedir?

*Limit Termostatı Nedir?

*Sıcak Su Akış Şalteri Nedir?

Share

Comments (No Responses )

No comments yet.

Bir cevap yazın

Call Now ButtonHEMEN ARA