Kombi Gaz Valfi

Kombilerde bulunan en önemli teknik parçaların arasında gaz valfi yer alır. Gaz valfi bozulduğu zaman kombi içerisinde yanma meydana gelmez. Gaz valfinin tamir edilmesi veya değiştirilmesi ile arıza giderilir.

Kombi Gaz Valfi Görevi Nedir?

Gaz valfi kombideki diğer parçalar gibi elektronik karttan aldığı voltaj ile tesisatta bulunan gazı kontrollü olarak brülöre gönderen parça olarak tanımlanır.

Kombi Gaz Valfi Tamiri

Kombideki teknik parçalar zamanla veya teknik bir arızadan dolayı ömürlerini tamamlarlar. Gaz valfleri de zaman içerisinde bobinlerin yanması veya kombi içindeki su kaçaklarından suyun sıçraması gibi sebeplerle arızalanırlar. Teknisyenler tarafından gaz valfinin tamir edilebilir olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tamirin mümkün olmadığı durumlarda yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Kombi Gaz Valfi Nasıl Çalışır?

Kombinin beyni görevindeki elektronik karttan aldığı voltaj ile tesisattaki gazın kontrollü olarak brülöre geçişine izin veren teknik parçaya gaz valfi denir. Gaz valfinin vermiş olduğu gaz ateşleme elektrotu sayesinde alevlenir ve kombi çalışmaya devam eder.

Kombi Gaz Valfi Neden Bozulur?

Kombi üzerinde bulunan gaz valfleri zaman içerisinde bobin yanması sonucu arızalanır. Gazın geçişini durdurarak yanma oluşmasını engeller.

Kombi Gaz Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Gaz valflerinin arızalı olup olmadığı uzman kombi personeli tarafından tespit edilmelidir. Arızalı gaz valflerinin bir kısmı sesli çalışır. Bazı gaz valfleri de gazın geçişini ya tamamen ya da kısmen engeller. Bu durumlarda kombi başarısız ateşleme arızalarına geçer. Kısacası kombi petekleri ısıtmaz ve sıcak su vermez.

Kombi İle İlgili Teknik Parçalar

*Elektronik Kart Nedir?

*Gaz Valfi Nedir?

*İyonizasyon Elektrotu Nedir?

*Ateşleme Elektrotu Nedir?

*Plaka Eşanjör Nedir?

*Ana Eşanjör Nedir?

*Devirdaim Pompası Nedir?

*Üç Yollu Vana Nedir?

*Fan Nedir?

*Prosestat Nedir?

*Sıcak Su Sensörü (NTC) Nedir?

*Kalorifer Sensörü (PTC) Nedir?

*Limit Termostatı Nedir?

*Sıcak Su Akış Şalteri Nedir?

Share

Comments (No Responses )

No comments yet.

Bir cevap yazın

Call Now ButtonHEMEN ARA